fbpx

Kui suur on kinnisvaramaakleri palk?

Kinnisvarabürood on alati otsimas uusi kinnisvaramaaklereid ja töökuulutustes on pea alati märgitud see põnev fraas “võimalus ise kujundada oma sissetulek” või lausa “piiramatu teenimisvõimalus”. See kõik tundub väga salapärane, aga tegelikult just nii ongi, sest kinnisvaramaakleri palk sõltub maakleri enda töökusest, tahtejõust ja visadusest.

Kuidas aga kujuneb kinnisvaramaakleri vahendustasu? 

Selgitan täpsemalt, mida maaklerite palgasüsteem endas kujutab ning kui palju teenivad kinnisvaramaaklerid Eestis.

Kui palju teenib kinnisvaramaakler palka?

Esmalt on oluline aru saada, et kinnisvaramaakleritega palgast rääkides on tegemist maksueelse käibenumbriga. Kinnisvaramaaklerid on eraettevõtjad, kes osutavad teenust kinnisvarabüroole. See tähendab, et kui maakler leiab kinnisvaraobjektile ostja ja toimub müügitehing, siis kliendi poolt tasumisele kuuluv vahendustasu laekub kinnisvarabüroole, mille järel jagatakse saadud summa kinnisvarabüroo ja kinnisvaramaakleri vahel ära. 

Igas büroos on kehtestatud vastav kord, kuidas maakleri vahendustasu jaguneb. See määr võib olla väga erinev, aga tavaliselt saab maakler vahendustasust endale 40% kuni 60%. Kui võtame keskmiseks 50%, siis see tähendab, et kui kinnisvaramaakler vahendab edukalt korteri müüki, millelt teenitav vahendustasu on 5000€ + KM, teenib kinnisvaramaakler sellest 2500€ + KM.

See 2500€ kantakse üle kinnisvaramaakleri ettevõttele, mille alt ta saab seda endale palgana välja maksta ning tasuda selle pealt tööjõumaksud. Aga tuleb arvestada, et tegemist ei ole brutopalgaga, vaid palgafondiga. See tähendab, et vastavalt palgakalkulaatori andmetele on see summa peale vastavate maksude tasumist võrdne ca 1475€ netopalgaga. Kui aga maakler teeb ühe kuu jooksul mitu müügitehingut, siis on võimalik ka väga korralikku palka teenida.

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse esimehe sõnul on Uus Maa maaklerite seas väga edukaid spetsialiste, kes teenivad väga hästi. „Ilmselt rohkem kui peaminister. Kuid neid on siiski vaid 10-20% kogu maaklerite seltskonnast,“ tõdes ta.

Kui palk on nii hea, miks siis kinnisvarabürood koguaeg kinnisvaramaaklereid otsivad?

Kinnisvaramaaklereid ei saa igakuist põhipalka, mistõttu sõltub nende sissetulek edukatest tehingutest. Juhul, kui tehinguid paar kuud ei ole, siis ei ole paar kuud ka sissetulekut. Samas, kui tehinguid tuleb palju, on ka sissetulek hea. Pingeid tekitab ka see, et maakler peab ise endale kliendid ja objektid leidma, kui objekte, mida müüja või välja üürida ei ole, siis ei ole ka võimalik sissetulekut tekitada.

Lisaks võib tehingutsükkel olla väga pikk. See tähendab, et sellest hetkest, kui maaklerleping on sõlmitud ja algab müügiprotsess, võib kuluda aasta või rohkem kuni õige ostja välja ilmub. 

Stabiilsuse puudumine ning pingelised olukorrad ongi põhjus, miks enamus inimesi ei saa maakleritööga hakkama ning tagasi stabiilsele palgatööle lähevad. 

Kui soovid täpsemalt maakleri töö ja palga kohta küsida, siis võid minuga julgesti ühendust võtta.